Materiāla pielietojuma filtrs

Ģeotekstils ir salīdzinoši jauns materiāls, taču daudzās jomās tas jau ir neaizstājams. To izmanto ceļu, ietvju, skrejceļu, pazemes inženierkomunikāciju, drenāžas sistēmu būvniecībā. Ģeotekstils ir neaizstājams lauksaimniecībā un dārzkopībā. Praktiskais, daudzpusīgais materiāls padara būvniecību lētāku un pagarina konstrukciju kalpošanas laiku.

Kas ir ģeotekstils un kāpēc tas ir nepieciešams?

Tas ir plāns un izturīgs tehnisks audums, kas izgatavots no dažādiem materiāliem un ir mitrumcaurlaidīgs. Tā pielietojuma jomas ir dažādas, bet vienmēr saistītas ar zemes darbiem, uz ko norāda daļa “geo” šī materiāla nosaukumā:

  1. ceļu un ēku būvniecība;
  2. ģeotehniskā inženierija (drenāžas sistēmas, augsnes erozijas kontrole);
  3. lauksaimniecība.

Ģeotekstilizācijas izmantošana

Ģeotekstilu izmanto, lai izveidotu praktiskus, izturīgus un glītus dārza celiņus un laukumus. Pirms šī universālā materiāla parādīšanās tika izmantota standarta tehnoloģija: sagatavotā padziļinājumā iebēra smiltis un granti, pēc tam ieklāja dekoratīvo segumu (bruģa plāksnes, bruģakmeņus). Šādi izbūvēti celiņi slikti iztur slodzi: smaguma spēka ietekmē beramais materiāls noslīd, sajaucoties ar augsni, kā rezultātā veidojas bedres. Caur bruģi izaug nezāles, kas rada izciļņus un plaisas. Purvainās augsnēs iepriekš minētajiem faktoriem pievienojas mitruma graujošā ietekme.

Dārza ģeotekstils palīdz atrisināt visas šīs problēmas vienlaikus:

  • Sintētiskais audums, kas ielikts starp augsni un smilts un grants spilvenu, atdala slāņus, novēršot to sajaukšanos.
  • Ekspluatācijas slodzes tiek vienmērīgi sadalītas pa virsmu, tāpēc celiņš neslīd.
  • Ģeotekstils veicina ātru mitruma novadīšanu un palēnina augsnes eroziju, pat ja vieta atrodas purvainā zemienē.
  • Caur blīvo audumu neizaug nezāles.

Turklāt ģeotekstila izmantošana samazina beramā materiāla patēriņu.

Ģeotekstilizācijas priekšrocības

Pieprasījums pēc ģeotekstila būvniecībā, ainavu dizainā, lauksaimniecībā un citās jomās ir izskaidrojams ar tā priekšrocībām:

  • Pieejamas izmaksas. To nodrošina salīdzinoši lētas izejvielas un vienkārša ražošanas tehnoloģija. Vidējā ģeotekstila cena ir atkarīga no tā virsmas blīvuma.
  • Videi draudzīgums. Poliestera un polipropilēna ģeotekstils ekspluatācijas laikā neizdala kaitīgas vielas. Tā ražošana ir droša arī videi.
  • Izturība. Ģeotekstils, īpaši polipropilēna ģeotekstils, ir izturīgs pret skābēm, sārmiem un citām augsnē un ūdenī esošām agresīvām vielām. Sintētiskās šķiedras nav pakļautas pūšanai. Tās nebaidās no mitruma, sala, karstuma vai saules gaismas. Vienīgais, kas ierobežo materiāla kalpošanas laiku, ir pakāpeniska poru aizpildīšanās ar smalki izkliedētām augsnes daļiņām. Ģeotekstils ir izturīgs pret stiepšanos gan šķērsvirzienā, gan garenvirzienā. Izturīgākais audums ir izgatavots no polipropilēna monopavediena. Šī īpašība ļauj izmantot ģeotekstilu dažādu konstrukciju stiprināšanai, tostarp lielās slodzes autoceļiem, ēku pamatiem, noliktavu laukumiem un tamlīdzīgi.
  • Daudzpusība. Pateicoties izturībai, elastībai, ūdens caurlaidībai, noturībai pret agresīvām vidēm, ģeotekstils tiek izmantots daudzās jomās. Augstie ģeotekstila fizikālo un mehānisko īpašību rādītāji padara to par ideālu materiālu, ko var izmantot kā norobežojošo slāni būvdarbos, kā arī nogāžu un nogāžu nostiprināšanai. Ģeotekstiliju stiepes, caurduršanas un pagarinājuma īpašības var būt ļoti augstas.
  • Uzstādīšanas vieglums. Ģeotekstila ieklāšanai nav nepieciešamas īpašas iemaņas. Materiāls tiek pārdots ruļļos, kas ir ērti transportējami. Audums ir viegls, un to var viegli sagriezt ar parastām šķērēm.

Secinājums

Ģeotekstils ir augsto tehnoloģiju, praktisks un lēts materiāls, kam ir daudz pielietojumu. Tas ne tikai pagarina konstrukciju kalpošanas laiku, bet arī samazina būvniecības izmaksas. Visizturīgākais un visizturīgākais pret agresīviem medijiem ir polipropilēna ģeotekstils, kas izgatavots no monošķiedras. Materiāla blīvumu izvēlas, ņemot vērā ekspluatācijas apstākļus.