Galvenās prasības darba apģērbam
(specapģērbam) ir tā aizsargīpašības un ērtības darba laikā. Šādu izstrādājumu ražošanā tiek izmantoti gan dabiski,
gan sintētiski materiāli, taču galvenie kritēriji auduma izvēlē ir tā izturība,
vieglums, nodilumizturība un ilgmūžība.
Darba apģērba nozīme
Visus darba apģērbus (specapģērbu) var iedalīt divās kategorijās: dabra formas un aizsargapģērbs.
Korporatīvā apģērba (darbu formu) mērķis ir parādīt darbinieka piederību vienai vai otrai darbības sfērai, izmantojot korporatīvo simboliku, krāsu kombināciju un noteiktu stilu. Šāds apģērbs tiek šūts administratoriem, viesmīļiem, stjuartēm, banku darbiniekiem un daudzu citu profesiju pārstāvjiem. Savukārt aizsargapģērbs pasargā cilvēku no ārējo faktoru iedarbības.
• Medicīnas darbinieku halāti un kostīmi, cepurītes un aizsargapsēji tiek izgatavoti no viegla materiāla, ko var bieži mazgāt.
• Ja darbinieks strādā vietās ar nepietiekamu apgaismojumu, uz tā apģērba jābūt atstarojošiem elementiem.
• Specapģērbam, kas aizsargā pret temperatūras svārstībām un ārēju apstākļu ietekmēm, ir jāatgrūž netīrumi un ķīmiskas vielas, jāaizsargā pret pārkaršanu un salšanu. Materiāliem, kas satur dabīgas šķiedras, ir laba higroskopiskums un gaisa caurlaidība. Tie ir viegli mazgājami, uz tiem tneuzkrājas statiskā elektrība, tie ir lieliski piemēroti darbam karstās telpās.
Saržs
Biezs, izturīgs un ilgmūžīgs audums, izgatavots no augstas kvalitātes kokvilnas šķiedras. Pateicoties īpašajam diegu pinumam, šim audumam ir augsta izturība pret mehāniskiem bojājumiem. Pinums ir īpašs ar to, ka šķiedras nav vienkārši savienotas viena ar otru, bet gan savītas virves veidā. Lai vēl vairāk palielinātu materiāla izturību, sastāvā ir iekļauti poliestera diegi. Specapģērbs no sarža ir piemērots gan karstiem cehiem, gan aukstām telpām. Šādu specapģērbu valkā maiznieki, pavāri, saldētavu darbinieki. Neskatoties uz materiāla augsto blīvumu, no sarža izgatavotie apģērbi ir viegli mazgājami.
Bjazs
Šim vieglajam un izturīgajam materiālam, kas izgatavots no 100% kokvilnas, ir augsta nodilumizturība un elpotspēja. Audumi ar blīvumu vismaz 145 g/m² ir piemēroti specapģērba ražošanai. Pretējā gadījumā izstrādājumi no bjaza būs trausli un ātri zaudēs krāsu. Darba apģērbam vispiemērotākais ir balts neapstrādāts, raupjš bjazs.
Moleskins
Kokvilnas audums ar ideāli gludu virsmu, kas izveidojas, pateicoties paaugstinātajam šķiedru blīvumam. Darba procesā radušās sīkās daļiņas, skaidas, putekļi, izdedži utt. uz līdzenās virsmas neaizķeras.
Ar īpašu sastāvu apstrādāts moleskins ne tikai atgrūž netīrumus, bet arī aizsargā pret augstām temperatūrām. Šo audumu bieži izmanto atomelektrostaciju darbinieku kombinezonu šūšanai.
Tūks ir raupjš dabīgs audums; lai paildzinātu no šī materiāla izgatavotu apģērbu kalpošanas laiku, sastāvam parasti pievieno poliamīda šķiedras. Šis audums ir neaizstājams metināšanas un metalurģijas specapģērba izgatavošanā. Pēc īpašas impregnēšanas uzklāšanas uz materiāla virsmas audums iegūst spēju pretoties skābju un sārmu iedarbībai. Atkarībā no apstrādei izmantotā ugunsdrošā maisījuma, apģērbs spēj aizsargāt pret dzirkstelēm un nokaitēta metāla pilieniem.
Brezents
Ļoti blīvs un izturīgs audums, kas jau izsenis tiek izmantots ūdensnecaurlaidīga jūrnieku apģērba šūšana. Savukārt mūsdienās brezenta galvenie pielietojuma veidi ir buru audumi un apģērbi lietuvēm. Lai palielinātu mitruma un ugunsdrošības īpašības, audums tiek piesūcināts ar īpašiem savienojumiem. Krāsu gammā pamatā dominē divas krāsas: dzeltenbrūna un zaļa. Dzeltenīgi toņi liecina par ugunsdrošu apstrādi, zaļie - par ūdeni atgrūdošu apstrādi.
SINTĒTISKI AUDUMI DARBA APĢĒRBAM
Sintētiski audumi ir izgatavoti no šķiedrām, kas tiek iegūtas no naftas, celulozes, dabasgāzes utt. Neskatoties uz šādu audumu daudzveidību, tiem visiem ir līdzīgas priekšrocības: tie sver maz, ir viegli mazgājami, ātri žūstoši un ilgstoši saglabā sākotnējās īpašības un izskatu. Starp trūkumiem jāmin tas, ka tie “neelpo”, tiem ir minimāls higroskopiskums, uz to virsmas uzkrājas statiskā elektrība. Tomēr tieši sintētiskie audumi ir piemēroti apģērbu virsdaļas un oderes izgatavošanai, ja izstrādājuma galvenais mērķis ir nodrošināt aizsardzību pret vēju un mitrumu.
Specapģērbu šūšanai visbiežāk izmanto Oksfordas poliestera audumu. Tā sastāvā ietilpst neilona un poliestera šķiedras. Uz auduma iekšējās virsmas tiek uzklāts poliuretāna pārklājums. Izmantojot atšķirīga biezuma šķiedras, iegūst dažāda blīvuma audumus (no 210 līdz 600 DEN).
Flīsu bieži izmanto kā sildošu oderi demisezonas darba apģērbiem, kā arī termoveļas ražošanai. Šis sintētiskais trikotāžas audums ir izgatavots no poliestera, tam piemīt lieliskas karstuma aizsardzības, tas ir elpojošs.
Lietusmēteļu un ūdensnecaurlaidīgu tērpu šūšanai izmanto neilonu - austu materiālu, kas izgatavots no sintētiskiem diegiem. Neskatoties uz mazo svaru, tam piemīt labas ūdeni atgrūdošas atgrūšanas īpašības un tas novērš auksta gaisa pieplūdi.
Viens no augsti tehnoloģisko sintētisko audumu veidiem ir membrānas audums. Tas sastāv no vairākiem slāņiem. Augšējais slānis ir visizturīgākais un izturīgākais pret ārēju apstākļu ietekmi. Apakšējais slānis ir mīksts un ērts. Starp tiem atrodas membrānas, kuru īpašā struktūra nodrošina netraucētu un dabisku ūdens tvaika aizvadīšanu. Šis audums ir populārs sporta apģērbu, kā arī medību, makšķernieku un tūrisma apģērbu ražošanā.